Przejdź do głównej zawartości

Powrót do sprawności po udarze

Udarek mózgu zdarza się na nieszczęście coraz częściej i coraz to młodszym osobą nawet w wieku 40 lat. Na szczęście lekarze i rehabilitanci coraz dużo lepiej radzą sobie z leczeniem udarów mózgu, wylewów a nawet tętniaków. Problemem pozostaje fakt, że dla chorego brakuje miejsc na oddziałach rehabilitacji lub muszą go opuszczać zbyt bardzo szybko?



Rehabilitacja po udarze może być realnie skuteczna, jedyny warunek: opiekun wie, na co zwracać uwagę i jak pomagać choremu, żeby straty po udarze zostały zminimalizowane, a swoim postępowaniem nie szkodzić choremu. Bardzo ważne w Opiece nad chorym po udarze mózgu, jest fakt, że zwykle, niedowład dotyczy połowy całego ciała: twarzy, przełyku, podniebienia, języka, tułowia, stawu barkowego. Jest to przyczyną nie tylko i wyłącznieproblemów z poruszaniem się, niemniej jednak także problemów z przełykaniem, piciem czy mówieniem. Jeżeli już chodzi o problemy z gryzieniem i przełykaniem pokarmu, to ich przyczyną jest niedowład mięśni języka, podniebienia i gardła. Może się również zdarzyć, że przy nadmiernym napięciu mięśni mniej więcej układu pokarmowego tchawica , a oprócz tego przełyk są przesunięte w bok i osoba po udarze nie może przełykać wręcz papkowatych dań. Dolegliwość taką pomoże zlikwidować masaż, który wykona terapeuta odwiedzający pacjenta w domu. Znacząca jest tu wskazówka dla opiekuna, należy obserwować, czy taka osoba zjada właściwą sobie porcję, czy nie ukazują się problemy z przełykaniem alboczy nie skarży się na pojawiający się ucisk w gardle.
Ważnym aspektem jest też usprawnianie językowe po przejściu udaru. Rezultatem udaru mogą być bowiem problemy z niektórymi z wymienionych funkcji: mówieniem, rozumieniem, czytaniem, pisaniem czy liczeniem. Rehabilitacją na tym poziomie zajmują się w głównej mierze neuropsycholodzy , a dodatkowo neurologopedzi. Dla każdego pacjenta w zależności od ciężkości zaburzeń językowych dobierane są odpowiednie do ich predyspozycji ćwiczenia. Prowadzą je np poradnie rehabilitacyjne neuropsychologiczne. Zwykle terapia z takimi profesjonalistami to 3 wizyty w tygodniu, które trwają po 45-60 minut. Zadaniem rehabilitanta w tym zakresie jest [między innymi nauczenie opiekuna i chorego porozumiewania się prostymi komunikatami, wypowiadanym słowom powinien towarzyszyć gest, który ułatwi przeanalizowaniepytania. Wartym sugestie ćwiczeniem dla osób po udarze z afazją jest łączenie liniami kropek narysowanych na kartce, z których powstają obrazki lub figury geometryczne. Ułatwi to nie tylko kontakt, niemniej jednak da większą pewność siebie pacjentowi.

Źródło: terapia w Sopocie u fizjoterapeuty przy udarze mózgu.

Popularne posty z tego bloga

Profesjonalna oraz skuteczna wypożyczalnia sprzętu

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, ażeby została wybrana de facto fachowa wypożyczalnia sprzętu typowo komputerowego? Warto zwrócić uwagę między innymi na takie aspekty, że obecnie zdecydowanie coraz więcej osób decyduje się zaś na tego typu dokładnie określone placówki.

Skuteczna pomoc w uzyskaniu licencji międzynarodowej do przewozu osób

Powinno się wyraźnie zaznaczyć, że na rynku nie brakuje firm, które oferują wynajem certyfikatu kompetencji zawodowych. Nie brakuje ludzi, którzy bardzo chętnie korzystają z takiego konkretnego rozwiązania. Do kogo jest skierowana ta oferta? Bez wątpienia wynajem certyfikatu to rozwiązanie dobre dla ludzi, którzy w tej chwili nie mają czasu uczyć się na egzamin certyfikatu kompetencji zawodowej.

Konstrukcje stalowe - zastosowanie i zalety

Bezpieczeństwo jest niewiarygodnie ważne w każdym domu, a jednym z podstawowych elementów, które pomagają w jego zapewnieniu, są należycie dobrane i zamontowane barierki schodowe. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, muszą być zrobione z trwałych materiałów i należycie przymocowane. Jeśli chodzi o bramy i furtki, to nie tylko gwarantują bezpieczeństwo, ale też pełnią funkcję dekoracyjną.